neděle 3. března 2013

Měsíc se skoro sešel s měsícem a já se rozhodla zase něco přihodit. :-)

Hlavně teda s ohledem na nové okolnosti mé nové aktivity : pečení domácího chleba. Jsem tak nadšená, že o tom pořád někde vykládám a každého povzbuzuju, aby do toho šel a už jsem statečně poslala 2 kvásky do světa, jeden dokonce za hranice okresu.

Pro ty z vás, které se k tomu chystáte, mám pár rad a postřehů, o tom, jak si pečení zjednodušit. V podstatě jsem si postup tvorby svého chleba vychytala od několika různých "pekařů" a vytvořila si tak svoji recepturu, která chutná doma všem a je nenáročná.

Svůj kvásek mám uložený v lednici v cca 1l nádobě. Je ho tam skoro na dně, nic moc, ale dělám to tak, že ráno krabičku vytáhnu z lednice, nasypu tam cca 1 hrnek žitné mouky, tu smíchám s vodou tak, aby se vytvořilo řidší těstíčko. (Z toho, co jsem se dočetla, je to vlastně asi úplně jedno, jakou hustotu to má, stejně si pak vodu domíchávám ve finálním těstě).
Takto nakrmený kvásek nechám do večera někde v kuchyni, on po pár hodinách hezky nabude, jsou na něm bubliny (nádoba je skoro plná). V oficiálních postupech se to má nechávat min 12 hod, ale mi se zase nechce péct v noci. Alternativa je to udělat přes noc, ale to zase nemáme chleba na snídani. Dělala jsem jednou chleba i mnohem dříve, asi po 6 hodinách a taky byl moc dobrý.
Večer si ten nakrmený kvásek přeliju do velké mísy, nevyškrabávám, jen to otočím a to, co zbude, dám zase zpátky do lednice na příště. U nás rozuměj, další den. :-)
A teď nastává ta pravá alchymie, kdy jsem spojila několik postupů dohromady.
Smíchám si s kváskem hladkou pšeničnou a žitnou mouku v poměru cca 2:1. Dělám to tak, protože ve vyrovnaném poměru se mi pak chleba drolil a špatně se krájel a mazal.
Nasypu cca 1 polévkovou lžíci kmínu a stejně soli, záleží na tom, jak chcete mít slaný chleba, ale tohle množství se mi osvědčilo na 4 hrnky pšeničné a 2 hrnky žitné mouky. A k tomu přiliju vlažnou vodu podle toho, jak chci mít hutné těsto. Čím řidší těsto, tím je chleba vláčnější, ale neuděláte z něho pecen, což já stejně nedělám.
Mám hranatou teflonovou formu, do ní těsto naliju a nechám ještě 2 hodiny v teple kynout, většinu na topení, dokud nám topí. Těsta by nemělo být víc, než něco přes polovinu, protože během kynutí nabude a v troubě taky, tak aby neměl převisy, jako ten můj první (viz. minulý článek).
Půl hodiny před samotným pečením rozpálím troubu na maximum, do toho ho dám a nechám cca 20 min péct, pak troubu stáhnu na polovinu a za nějakou dobu stáhnu na minimum a dopékám.
Takto upečený chleba nemá úplně tu krásnou křupavou kůrčičku, která nejde skoro ukousnout, s tím mě doma poslali k šípku, ale těch návodů, jak toho docílit je na netu spousta.
Odkazy, kde jsem nejvíce čerpala jsou zde a zde, ale určitě najdete i další, které vám budou vyhovovat. :-)
Z mojí strany je tohle objev století, protože u nás je spotřeba pečiva enormní a z toho, co jsem se dočetla o kupovaném chlebu, mě na něj přešla totálně chuť.
Ještě vychytám rohlíky.

4 komentáře:

 1. Hezký den,
  já tomu snad také podlehnu, všichni kolem mě už pečou:)
  Díky za informace, ty se v každém případě hodí.

  OdpovědětVymazat
 2. Lenko, určitě do toho jděte. Je to super. Dejte kdyžtak vědět, jak vám to jde. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, tak koukám a koukám a asi zkusím tvůj recept na chleba... kdyby jsi měla náhodou volný kvásek, tak beru....

  a jak s rohlíkama? už jsi na ně přišla???
  Markéta od Jany kašpárkové:)

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Markét, kvásek volný mám, jen vymysli způsob dodání, třeba pošli mamku na návštěvu. :-) k rohlíkům jsem se nedostala, to přijde, až budu mít více prostoru v kuchyni

  OdpovědětVymazat