čtvrtek 3. ledna 2013

Páni, to je teda doba, kdy jsem tady naposledy přihodila nějakou novinku. Asi bych se nedivila, kdyby tady už nikdo nechodil. :-)

Takže shrnutý apdejt ohledně domečku a Janka:

- Janek má za sebou další operaci nohy
- výsledný efekt je o tom, že může začít odkládat berle, což je pro nás neuvěřitelná změna
- moje nadšení, že mě v noci nebudou budit cvakající berle vystřídalo zděšení, že Jankovi začala vrzat neuvěřitelně ortéza, kterou nesmí vůbec odkládat z nohy. Takže, když chodí, mám pocit, že máme doma polovičního young Forresta. Ale i to časem vyřešili promazáním kovových částí
- Janek si užívá toho, že chodí a má ruce v kapsách, ale zatím jen doma. Noha je hodně slabá a za chvilku začíná bolet, takže venku stále s berlemi
- z onkologického hlediska je vše snad v pořádku, další kontrola až v dubnu

Na domečku to teď vypadá tak, že mamka bydlí v jednom pokoji, má tam kamna na dřevo, kterého je všude spousta a jedinou nevýhodou je, že musí chodit na záchod do kadibudky za dům, protože došly peníze a tak se stavba jakože zastavila.

My šílíme z úředníků v Těšíně, kde doslova jedna ruka netuší, co dělá druhá a zákony se dodržují takovým způsobem, jak komu vyhovují.
Ale první žádost snad byla zdárně dotáhnuta do konce a čov bude s požehnáním úřadů.

Okolo domu postupně likvidujeme stromy, které nestojí za to, aby zůstávaly, takže já už několik týdnů neustále sekám větve, podlehla jsem kouzlu štěpkovače a tak chvilku sekám, chvilku štěpkuju a miluju to. Teda kromě chvilek, kdy mě kus dřeva sekne do čela tak, že mi ho rozsekne.
A taky mám asi z toho všeho namožený vaz v pravém zápěstí, takže ortéza to v budoucnu jistí a zatím používám elastický obvaz a moje levá ruka začíná být se sekyrkou taky dost zručná.

No a co mě vlastně přivedlo k návratu psaní blogu? Jak tak neustále řešíme co a jak budeme stavět (moje budoucí kuchyň už má asi třetí pozici), tak se to neobejde bez surfování a zjišťování na netu. A já teda už několik týdnů sjíždím stránky o sázení stromků, zeleniny, pěstování různých kytek a jiných podobných aktivit a čím dál více jsem vděčná za náš obrovský pozemek, který nabízí spoustu možností.

Narazila jsem na tento blog, kde paní skvělým způsobem popisuje svoje amatérské aktivity doma i na zahradě. Tohle mě namotivovalo a neuvěřitelně navnadilo k tomu, využívat darů přírody v běžném životě.

Takže můj plán na letošek je:
- vysázet si maralí kořen, měsíček lékařský a další šílené rostlinky posilující organismus a působící protirakovinně
- vysázet ovocné stromy
- vyzkouším taky už zeleninu a uvidíme, jak nám to spolu půjde
- z některých kytek, které vysázím uvařím domácí mýdlo a mastičky.... návodů je spousta
- a možná i slípky už letos rozjedem, protože spotřeba vajec v naší rodině k tomu vybízí

Jak já bych už sázela, ale zatím se musím spokojit se sekáním a přípravou. A taky už pomalu stěhuju, zatím do stodoly balím krabice s věcmi, které aktuálně nepotřebujeme, ale vyhodit je nemůžeme, jako třeba účto za minulé roky.


A takhle nějak budou vypadat moje záhonky na zeleninu, které mi Janek udělá.... Nemyslím obsah, ale styl....

A kompost budu mít......4 komentáře:

 1. Tak krásný a hlaně zdravý další rok po konci světa přeju !
  Přiznám se, že na Vaši absenci tady jsem hleděla s obavami, co se asi děje, a ulevilo se mi dnes.
  Práce spousta, ale pozitivní. Zdravím, Lenka

  OdpovědětVymazat
 2. Moc děkuji, Vám taky přeju hlavně zdraví a pohodu do dalšího roku.
  Třeba se mi podaří to tady trochu zase "rozjet" něčím přínosným. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Prima, že zase máme co číst. Říkala jsem si, že asi nestíháte... Tak abyste stíhala ještě míň, koukněte na ekozahrady.com, permaweb.cz, prirodnizahrada.cz nebo potravinovezahrady.cz taky na mikrouších jsou bezva postřehy. Nakonec, ještěže mne žádná zahrada nezdržuje od teoretických studií :)..jo a zapomněla jsem na ekodomov...ale už fakt končím...moc zdraví a vše nejlepší v novém roce přeje Jana

  OdpovědětVymazat
 4. No, tak to vám teda, Jani, pěkně děkuju... :-) Ale opravdu. Jsem teď krapet chorá, tak sjíždím v posteli co se dá, dokonce uvažuju o domácím kvásku na chleba.......
  Mějte krásný rok. :-)

  OdpovědětVymazat