čtvrtek 10. ledna 2013

Tak jsem se do toho pustila......

Jak jsem minule avizovala, láká mě vše, co se dá doma vyrobit a pokud možno z podomácku vypěstovaných surovin.

Z obrázku vyplývá, že jako první zkouším zpracovat levanduli. Silva mi pravidelně vozí nádherný svazek z Kunštátského keramického jarmarku, kam jezdí se Soňou a jelikož se za pár měsíců budeme stěhovat do trochu divokých podmínek, kde na parádu nebude moc prostoru, rozhodla jsem se, že tu krásu zkusím zužitkovat. Taky proto, že suroviny na výrobu levandulového oleje jsou dost dobře dostupné.

Sice jsem hned v úvodu svého experimentování porušila několik zásad, ale jelikož to hlavně zkouším, tak to sama sobě snadno odpustím.

1.) levandule se má správně skladovat v uzavřených nádobách, než se začne zpracovávat. Já jsem si ji "skladovala" ve váze na polici a jeden svazek dokonce z minulého roku.
I tak se při drolení vinula vůně po celé kuchyni.

2.) další chybou asi bylo, že jsem směs oleje a levandule nenapěchovala do sklenice, protože množství kvítků je omezené a já vzhledem k velikosti mé rodiny nepoužívám menší sklenice, než 0,7 l. Ale nějak nechápu, v čem by mohl být ve výsledku problém.

Takže doufám, že výsledek bude stát trochu zato.
A proč to vlastně dělám? Protože pak budu vyrábět to domácí mýdlo a k tomu se bude náramně hodit ten olej, aby mýdlo bylo krásně voňavoučké.

Ještě řeším, co by se dalo udělat s těmi použitými kvítkami.....

Žádné komentáře:

Okomentovat